Eestil on uus valitsus

Esileht

Kommenteeri

Uus Eesti Vabariigi Valitsus on ametisse astunud. Tööd koalitsioonilepingu elluviimiseks alustavad viisteist ministrit, kellest viis on sotsiaaldemokraatide ridadest.

Kuu aega läbirääkimisi on viinud kolm erakonda leppeni, mis on kaheksa kuu kohta väga ambitsioonikas ja millesse sotsiaaldemokraatide eestvedamisel on jõudnud olulised punktid parandamaks Eesti inimeste toimetulekut.

Tulumaksuvaba miinimum tõuseb järgmisest aastast 654 euroni. Tegemist on teemaga, mille eest oleme Riigikogus ka varasemalt seisnud.  Ainult need valitsused, mille koosseisus on sotsiaaldemokraadid olnud, on suurendanud tulumaksuvaba miinimumi. Tulumaksuvaba miinimumi tõus on oluline meede madalapalgaliste inimeste toimetuleku parandamiseks.

Lapsetoetused tõusevad kolmandiku võrra ehk 80 euroni ning lapsetoetused on samuti varem tõusnud nende valitsuste aegadel kui koosseisus on olnud sotsiaaldemokraadid. Üksikvanema toetus neljakordistub ning saab samuti olema 80 eurot. See toetus on püsinud muutumatuna 20 aastat.

Väga oluliseks pean kavandatavat üldhoolekande reformi ehk võimalust tulevikus saada hooldekodu koht pensioni eest. Kuigi minuealistel ei ole veel vaja muretseda enda hooldekodu koha eest maksmise pärast, siis paljud meie hulgast peavad panustama oma vanemate hooldamisse või hooldekodu koha eest tasumisse. Tulevikus jääb hooldekodu maksumuse ja pensioni hinnavahe omavalitsuse ja riigi kanda ning see võimaldab omastehooldajatel tööturule tagasi pöörduda ning peredele paremat toimetulekut. 

Koalitsioonilepingus lubatud eestikeelsele hardiusele üleminek on paraku jäänud veidi loosunglikuks, sest see ei ole nii lihtne kui arvavad ja soovivad Reformierakond ja Isamaa. Eestikeelsele õppele üleminek üldhariduskoolides on iseenesest ilus lubadus, aga tegelikkuses valitseb õpetajate puudus ning õpetajaid ei jõuta õigeks ajaks ette valmistada. Lubadusena ilus, kuid sisuliselt teostamatu algatus.

Koalitsioonileppesse said veel sisse teemad nagu hinnalagi gaasile ja küttele, laiapindne riigikaitse, metsade raiumise vähendamine ja mitmed muud olulised valdkonnad. Kogu koalitsioonileping on leitav siit: https://www.valitsus.ee/valitsuse-eesmargid-ja-tegevused/valitsemise-alused/koalitsioonilepe

Kui rääkida sellest, kust tuleb raha, siis on tegemist riigieelarve küsimusega, mis lepitakse kokku sügisel valmivas riigieelarve strateegias. Lühidalt aga leitakse vahendid suurenenus maksulaekumiste arvelt. 

Pean tunnistama, et minu jaoks oli üle ootuste positiivne üllatus Reformierakonna järeleandlikkus ja arvestamine kokkulepete tegemisel oma koalitsioonipartneritega, seda nii koalitsioonikokkuleppe punktides kui ka ministrikohtade jaotuses. Reformierakondlik Keila linna juhtimine ei ole paraku küll partneritega sedavõrd arvestav olnud. Seega tunnustan Reformierakonda. 

Sotsiaaldemokraadid võivad kõneluste tulemusega rahule jääda. Nüüd tuleb asuda tegutsema lubaduste elluviimiseks. Edu ja jaksu kõikidele ministritele ja nende meeskondadele!

Lisa kommentaar

Email again: