Viibisin mõni aeg tagasi Taanis. Samal ajal kui meil tuntakse suurt muret tohutult kalli toasooja pärast, ei paistnud see Taanis üldse teemaks olevat. Üheks küttematerjaliks, millega Taanis toad soojaks saavad on põllumajanduse tootmisjäägid, näiteks põhk.
Taani linnas Mariageris peeti augusti lõpus mitmepäevast Euroopa Poliitilist Festivali. Päevasel ajal peeti huvitavaid debatte nii telkides, lavadel, koguduse ruumes, muuseumides kui mujal. Õhtuid ilmestasid kontserdid nii linnaväljakutel, sadamas kui baarides ja muudes väiksemates kohtades. Meie saime osa koguduse Taiźe õhtupalvusest, teenisime kaasa pühapäevasel oikumeenilisel jumalateenistusel ning olime külalised taani perede juures nii lõuna- kui õhtusöögilauas. Ööbimispaik oli muide vanas kloostris.
Taani kodud on niikuinii tuntud oma küünalde ja õdusa olemise ehk hygge poolest. Mariageri suur keskaegne kirikuhoone ja vanast kloostrist säilinud osa olid samuti mõnusalt soojad. Uurisime, et kuidas nad suudavad majanduslikus mõttes oma kirikuhoonet nii soojana hoida ning kui kõrged on suurte akendega alumajade küttekulud talveperioodil. Tuli välja, et Mariageri linna (ca 2500 elanikku) hooneid köetakse viljakasvatusest üle jääva põhuga. Soojaga varustab linna katlamaja, kus hakati erinevaid küttelahendusi katsetama juba 1970-ndatel ning kus täna on võimalik kasutada nii õli, puitu kui põhku. Selline valikuvõimalus on eriti tervitatav praegusel ajal kus erinevate küttematerjalide hind kõigub ja kättesaadavus varieerub.
Näiteks on ühe 240-ruutmeetrise kuue magamistoaga eramaja aastane kütte maksumus umbes 1500 eurot. Keskaegne Mariageri kirik liideti linna keskküttesüsteemi kaks aastat tagasi ning seal hoitakse püsivalt 16-kraadist temperatuuri. Kui varasemalt maksis kiriku elektriga kütmine ligi 27000 eurot aastas, siis nüüd põhu- ehk keskküttele üle minnes vaid ligi 11000 eurot aastas. Tegemist on arvestatava kokkuhoiuga.
Eestis on samuti sarnane näide olemas Lihulas, kus annab toasooja luhahein. Tegemist on hea keskkonna- ning rahakotisõbraliku algatusega ning selliseid lahendusi võiks ka Eestis ajapikku juurde tekkida.