Panustagem avatud ja hoolivasse valitsemisse

Esileht

Kommenteeri
Igaüks saab anda oma panuse hoolivasse ja kogukondadega arvestavasse poliitikakujundamisse kandideerides kohalikku volikokku.

Paljudel on tekkinud arusaam poliitikast kui nõmedast ja räpasest tegevusest, millest ei taheta midagi kuulda. Rääkimata sellest, et ei kandideerita valimistel, ei minda taolisi arusaamu omades sageli ka valimispäeval hääletama. Nii on hakatud arvama kas meediakajastusi jälgides või isiklikul kokkupuutel poliitikutega. Kohalikus poliitikas kaasa rääkides on ka minul tekkinud arusaam, et suur osa esinduskogusesse kandideerijaist on omakasu peal väljas. Selleks võib olla igakuist hüvitist pakkuv positsioon linnaettevõtte nõukogus, volikogu komisjonis või spetsiaalselt kandidaadile loodud töökoht. Kui positisioon on valimistel kindlustatud ja hüvitis igakuiselt pangakontole tiksub, on ka valijatele lubatu sageli unustatud. Selline omakasust ajendatud tegevus ongi nõme. Nõmedus saab aga eksisteerida siis, kui heade mõtetega hoolivad inimesed jäävad teadlikult poliitikast kõrvale.

Kõige kurvem on siis, kui poliitikaga ei taheta end siduda põhjusel, et vastasel juhul ähvardab millestki ilmajäämine, näiteks töökohast. Minugi kogemus näitab, et kohalike allasutuste juhid ja ametnikud kandideerivad valimistel vaid “õigetes” värvides ehk võimuloleva erakonna nimekirjas. Juhtub ka seda, et “vales” erakonnas kandideerijad jäävad ilma oma positsioonist või lahkuvad neile osaks saava kiusu tõttu.

Kandideerimisel on ettevaatlikud mitte ainult allasutuste juhid, aga ka vabaühenduste, spordiklubide jt ühingute ning organisatsioonide liikmed, kes sõltuvad omavalitsuse rahalisest toetusest. Sellistel põhjustel poliitikast eemale jäämine on eriti omane nendele omavalitsustele, kus on pikalt võimul olnud üks ja sama poliitiline jõud. Lisaks iseloomustab taolisi omavalitsusi päris sageli seisak, kus püütakse säilitada oma positsioone ilma hoolivat ja kogukonna huvidega arvestavaid tegevusi ellu viimata. Omavalitsus ei ole neil puhkudel mitte inimese jaoks, vaid inimene peab olema tänulik kõige eest, mida talle osutatakse, on see siis korras tee, kättesaadav lasteaiakoht või osutatav sotsiaalteenus.

Avatud ja hooliv linnavalitsemine on võimalik. Igal üle 18-aastasel isikul on õigus kandideerida kohalikku volikokku. Kutsun üles seda võimalust aktiivselt kasutama!

Kommentaariks foto juurde: sammal on ilus, aga sambla alt tulevad välja "päris asjad" ehk katus ise. Samuti väidavad eksperdid, et katuse vastupidavuse ja väljanägemise säilitamiseks tasub sammalt aeg-ajalt katuselt eemaldada. Kipub ka meil nii olema: silmailu on palju, aga selle varju jääb palju olulisi asju. 

Artikli pikem versioon ilmus SDE Harjumaa 2021 kevadises ajalehes. 

Lisa kommentaar

Email again: